निस्दीले ल्यायाे ५६ करोड ४९ लाख बजेट

बोली खबर   १० असार २०७८, बिहीबार १९:०२

निस्दी, निस्दी गाउँपालिका पाल्पाको आर्थिक वर्ष २०७८/०७९ को नीति तथा कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ। गाउँपालिका अध्यक्ष मुक्त बहादुर सारुको अध्यक्षतामा भएको गाउँ सभामा उपाध्यक्ष रिता कुमारी अर्याल खनालले आगामी आर्थिक वर्षको लागि नीति तथा कार्यक्रम प्रस्तुत गर्नुभएको थियो । नीति तथा कार्यक्रममा निस्दीमा आगामी वर्ष कृषिमा आधुनिकीकरण गर्दै एक वडा दुई पकेट क्षेत्र विस्तार गरिने कार्यक्रममा उल्लेख छ। निस्दीलाई मासु अण्डा र दुधमा आत्मानिर्भर बनाउन कृषकलाई प्रोत्साहन गर्ने उल्लेख छ।

निस्दी पर्यटन गुरु योजना बनाई धार्मिक तथा पर्यटन क्षेत्रको विकास र विस्तार गर्दै मगर सांस्कृतिको जगेर्ना गर्दै पुराना झाँकी नाचको संरक्षण र सम्बर्द्धनमा जोड दिने कार्यक्रममा रहेको छ। आगामी आर्थिक वर्षमा निस्दीको प्रत्येक वडामा बस संचालनको लागि मोटर बाटोको स्तरोउन्नति तथा विस्तार गर्ने र प्रत्येकको घर- घरमा बिजुली बत्ती बल्ने लक्ष्य लिएको कार्यक्रममा उल्लेख छ। शिक्षामा पहुँच र गुणस्तर शिक्षा प्रदानमा जोड दिदै शैक्षिक सामग्री व्यवस्थापन निर्माणमा जोड दिने छ। साथै कोभिड १९ कोरोना रोकथाम र नियन्त्रणको लागि अस्थायी कोरोना अस्पताल संचालन तथा विशेष जोड दिने कार्यक्रममा उल्लेख छ।

साथै ७० वर्ष माथिका जेष्ठ नागरिक र विशेष अपांगता भएका व्यक्तिको घरमा स्वास्थ्यकर्मी गई स्वास्थ्य परिक्षण तथा प्राथमिक उपचार गरिने उल्लेख रहेको छ। निस्दीमा आगामी वर्ष १ घर १ धारा र १ वडा १ बाल उद्यान कार्यक्रमको शुरूवात गर्ने नीति तथा कार्यक्रममा उल्लेख रहेको छ। सभामा गाउँपालिका प्रवक्ता मेख बहादुर सुनारीले प्रस्तुत गर्नुभएको आर्थिक विधेयक , विनियोजन विधेयक र बन विधेयक – २०७८ पारित गरेको थियो ।

निस्दीले आगामी आर्थिक वर्षको लागि कुल ५६ करोड ४९ लाख ८० हजार ७ सय ९३ रुपैयाँ बजेट विनियोजन गरेको छ। आर्थिक विकास तर्फ कृषि तथा पशु विकासमा ३ करोड १२ लाख , उद्योग तथा वाणिज्यमा १२ लाख , पर्यटनमा १२ लाख , सहकारीमा १० लाख विनियोजन गरेको छ। सामाजिक विकास तर्फ शिक्षामा १ करोड ३५ लाख , स्वास्थमा १ करोड ३३ लाख , खानेपानी तथा सरसफाइ तर्फ ५ करोड ५९ लाख , संस्कृती प्रबर्द्धनमा ५ लाख , खेलकुद तथा मनोरञ्जनमा ३० लाख , लैंगिक समानतामा ८० लाख विनियोजन गरेको छ। पुर्वधार विकास तर्फ ६ करोड ५९ लाख , वातावरण तथा विपत व्यवस्थापन तर्फ ३० लाख र संस्थागत विकास सेवा प्रवाह र शुसासन तर्फ २८ लाख बजेट विनियोजन गरेको छ। निस्दीमा गाउँसभामा प्रवेश गर्नुअगाडि जनप्रतिनिधि , कर्मचारी र पत्रकारहरुको एन्टिजेन परिक्षण गरि नेगेटिभ रिपोर्ट आउनेहरूलाई मात्र सभाहलमा प्रवेश गराएको थियो ।