मलेसियामा मृत्यु भएका पाल्पाका युवककाे काठमाण्डाैमा दाहसस्कार

बाेली खवर   ९ श्रावण २०७८, शनिबार १५:२१

मलेसियामा ज्यान गुमाएका पाल्पाका एक नेपालीको शव आज नेपाल ल्याईएकोे छ । गाउँवाट गएका पन्ध्रजना मलामिहरुले शव पशुपतिमै दाहसंस्कार गरिएको मृतकका दाजु रुद्र वहादुर सुनारीले वताउनु भएकाे छ ।

पाल्पाको निस्दि गाउँपालिका वडा न ४ घर भई मलेसियामा कार्यरत यम वहादुर सुनारीको जुलाई दश तारिखका दिन हदयघातका कारण मृत्यु भएको थियो । सुतेको ठाउँमा उनको मृत्यु भएको मलेसियामा रहेका नेपालीहरुले जनाएका छन । सात वर्ष अगाडि मलेसिया गएका २६ वर्षिय सुनारी परिवार संग पनि लामो समय सम्म सम्पर्क विहिन भएर वसेका थिए । सुनारी मलेसिया गएपछि एकपटक पनि घर फर्किएका थिएनन ।

मलेसियावाट आज एकैदन २४ वाट शव र ३ अस्तु नेपाल आएको छ । कोरोनाको कारण गत वैशाख देखि नै मलेसियामा हवाई उडानहरु वन्द रहेका थिए । मलेसियामा हवाई उडान नखोल्दा रोकिएका शवहरु आज नेपाल आएका हुन । नेपाली दुतावास मलेसियाका प्रशासनिक अधिकृत प्रतिक कार्किका अनुसार आज सवै नेपाल एयरलाइन्सको वाईडवडि विमान मार्फत नेपाल पठाईएको हो ।

त्रिभुवन अन्तराष्टिय विमानस्थल विहानको दृश्य निकै कहाली लाग्दो थियो । कसैले कसैलाई पनि संझाउन सक्ने अवस्थामा थिएन । शवहरुको पहिचान गर्न समेत गाह्रो भएको थियो । आज आएका शवहरु मध्ये कम्पनीमा कामगर्दा दुर्घटनामा परेको १ जना ६ जना झुण्डिएर आत्महत्या गरेका र वाकि अन्य विभिन्न कारणवाट निधन भएको थियो ।

तीनवटा अस्तु मध्ये दुईवटा कोरोना सक्रमित भएर मृत्यु भएको थियो । अर्का एक जनाले मलेसियामै आत्महत्या गरेका थिए उनको मलेसियामै दाहसंस्कार गरिएको थियो र उनको अस्तुपनि नेपाल ल्याईएको हो । आज आएका शवहरुमध्ये झापाजिल्लाको ३ वटा नबलपरासीका २ वटा र सिरहाका २ र अन्य विभिन्न जिल्लाको एकएकवाट रहेका छन ।

आज आएका शवहरु मध्ये पाल्पाका एम वहादुर सुनारी,वर्दियाका मनिराम चौधरी,वाराका राम वहादुर कामु,जाजरकोटका सन्दिप विक,वाग्लुङ्का सुनिल विसि,तनहँका झपट वहादुर थापा,पाचँथरका दल वहादुर लावती,ललीतपुरका जीत वहादुर मोक्तान,खोटागका कृष्ण कुमार राई,को रहेको छ । यसैगरी सल्यानका वुद्धिराम कामि, सुनसरीका होप वहादुर गुरुङ ,ओखलढुगाका सोम वहादुर तामाङ ,सिन्धुपाल्चोकका अमर वहादुर माझि,,वैतडिका कर्ण वहादुर भण्डारी सिराहाका रुपेश पुलामि मगर,कपिलवस्तुका श्याम थारु,,झापाका शभु विक र मोरङकि कमलादेवि भण्डारी रहेकि छिन ।

यस्तैगरी दैलेखका लोक वहादुर शाहि,झापाका लोक वहादुर लावती,नवलपरासीका मोती तामाङ ,ओखलढुगाका लक्ष्मण तामाङ, झापाका गोविन्द वोहोरा र सर्लाहिका राज कुमार रायको रहेको छ । यसैगरी नवलपरासीका मोहन प्रसाद चौधरी,सिराहाका रोशन कुमार यादव र डडेलधुराका मिन वहादुर विष्टको रहेको छ ।

यस अघि नेपाली जनसम्पर्क समितिले मलेसियामा मृत्यु भएका शवहरु तत्काल नेपाल फर्काउन सरकारसँग माग गरेको थियो । नेपाली जनसम्पर्क समिति मलेसियाका सभापति चोलाकान्त पंगेनीले शव तत्काल नेपाल फर्काएर परिवारलाई जिम्मा लगाउने व्यवस्था मिलाइदिन सरकारसँग पहल गरिदिन नेपाली कांग्रेस केन्दीय कार्यालयमार्फत आग्रह समेत गरेका छन् । लामो समय देखि मलेसियामा नियमित उठान नहुदा शवहरु मलेसियामै रहेका थिए ।