रामपुरको कोप्चे वनमा दुर्गा मन्दिर शिलन्यास

बन्दना पाेखरेल   १५ कार्तिक २०७७, शनिबार १९:१२

बन्दना पाेखरेल रामपुर (पाल्पा), १५ कात्तिक

रामपुर नगरपालिका वडा नं ६ कालीगण्डकीको तट कोप्चे सामुदायिक वन क्षेत्रमा दुर्गा मन्दिरको शिलन्यास गरिएको छ । बाघको ढाड क्षेत्र निर्माण कार्यक्रम अन्र्तगत शनिवार विजयादशमीको अन्तिम दिन कोजाग्रत पूर्णिमाको दिन पारेर मन्दिर शिलन्यास गरिएको हो । यस क्षेत्रमा रहेका धार्मीक तिर्थ स्थलको आफ्नै धार्मीक ईतिहास रहेको छ ।

जसको बारेमा त्यहाँका बुढापाकाले बताए अनुसार त्यस ओडारमा पहिले देखि अहिले पनि दुर्गा पुजामा आस्बीन शुक्ल दुतिया देखि पुर्णीमा सम्म बाघ कराउने र्गछ सानोमा बाघ ओडार भनेर भन्ने गरीएको यस ठाउँमा हेर्दा शालिकरामका रुपमा केहि सिला भेटिए सगँै आज यस क्षेत्रलाई धार्मीक पर्यटकिय क्षेत्रको रुपमा विकास गर्ने निर्णय भएको हो ।

 रामपुर नगरपालिका वडा नं ६ का अध्यक्ष हुमनाथ न्यौपानेको अध्यक्षतामा भएको कार्यक्रममा प्रमुख अतिथि नगर उपप्रमुख विष्णुदेवी घिमिरे आचार्यले मन्दिरको शिलन्यास गर्नुभएको हो । दुर्गाको मन्दिर निर्माण गरी विजयादशमीका दिन हरेक वर्ष नवरात्र मेला मनाउने योजनाका साथ काम गर्नुपर्ने बताउँदै नगर उपप्रमुख आचार्यले नगरपालिकाको तर्फबाट मन्दिर निर्माणमा आफुले सक्दो सहयोग गर्ने बताउनुभएको छ ।

भौगोलिक क्षेत्रले पनि पर्यटकिय तथा धार्मिक क्षेत्र विकासका लागि क्षेत्र उत्तम रहेको छ । धार्मिक तथा पर्यटकिय क्षेत्रका रुपमा विकास गर्नका लागि मन्दिर निर्माण तथा यस क्षेत्र अवलोकयोग्य बनाउनका लागि आवश्यक पूर्वाधार थप गर्दै जाने वडा अध्यक्ष न्यौपाने बताउनुहुन्छ ।

मन्दिर शिलन्यासको वैदिक परम्परा अनुसार पण्डित नारायण न्यौपानेले पुजा गराउनुहुदै धर्म संस्कृतीको जगेर्ना गरेमा मात्र मनको शान्ति मिल्ने र संरचना निर्माण जुन उद्धेश्यले गरिएको छ सोही अनुसार संरक्षण गरेर नमुना धार्मिक तथा पर्यटकिय क्षेत्रका रुपमा चिनिने गरी काम गर्न अनुरोध गर्नुभएको छ । कोप्चे सामुदायिक वन समुहका अध्यक्ष लेखनाथ पोखरेल, रामपुर नगरपालिकाका ईन्जिनियर शंकर कंडेलले बोल्दै प्राबिधिकको ईष्टमेट अनुसार नै संरचना निर्माण गर्ने बताउनुभयो ।

मन्दिर शिलन्यासको अवसरमा नगर उपप्रमुख आचार्यले बहराइनमा रहनुभएका आफ्ना श्रीमान् विष्णु आचार्यको शनिवार परेको शुभ जन्मदिनको अवसरमा ६ हजार ६ सय ६ रुपैयाँ, पण्डित नारायण न्यौपानेबाट ५ हजार १ सय १ रुपैयाँ, रामपुर नगरपालिका ८ आँपचौर बस्ने समाजसेवी बाबुराम अर्यालबाट १ हजार १ सय ११ रुपैयाँ मन्दिर निर्माणमा सहयोग गर्ने घोषणा गर्नुभएको छ । कालीगण्डकीको तटमा रहेकाले पनि तातोपानीधाम गौशाला देखि यस क्षेत्रमा पैदलमार्ग निर्माण गर्ने योजना रहेको छ ।

वडा सदस्य थिरलाल पाठकको स्वागतबाट सुरु भएको कार्यक्रममा धन्यवाद कोप्चे सामुदायिक वनका उपाध्यक्ष सूर्यप्रसाद गैरेले दिनुभएको थियो भने संचालन वडा सचिव बासुदेव ढकालले गर्नुभएको हो ।